Itin jautrus vaikas
-
Trumpai:
• Itin jautriems vaikams dažnai būdingas sensorinis jautrumas, sunkumai prisitaikyti naujoje aplinkoje, nubrėžti ribas, priimti kritiką.
• Pasitikėjimas savimi – kritinis veiksnys, ypač svarbus itin jautriems vaikams. Pasitikėjimas savimi padeda greičiau prisitaikyti, lengviau išgyventi nesėkmes.
• Itin jautriam vaikui labai svarbi rutina ir pastovumas.Itin jautrus vaikas – tai ne diagnozė ar sutrikimas, tai išskirtinė psichologinė savybė, būdinga 15-20 proc. vaikų. Ypač jautrūs vaikai dažnai pavadinami droviais, užsisklendusiais, nervingais ar net įnoringais. Tokių vaikų auginimas gali sukelti daug iššūkių tėvams ir globėjams, tačiau iš jų galima daug pasimokyti. Itin jautriam vaikui būdingų bruožų supratimas, tinkamų auklėjimo strategijų taikymas gali padėti sukurti palankią aplinką vaiko emociniam ir pažintiniam vystymuisi, pasitikėjimui savimi įgyti.
Kas yra itin jautrus vaikas?
Labai jautrus vaikas juslinę informaciją apdoroja daug giliau nei jo bendraamžiai. Šis jautrumas apima ne tik penkis įprastus pojūčius, bet ir emocinius, socialinius ir pažintinius dirgiklius. Labai jautrūs vaikai dažnai yra empatiški, jiems būdingas turtingas dvasinis pasaulis, jie labai gerai suvokia juos supančią aplinką.
Itin jautriam vaikui būdinga:
• Emocijų intensyvumas: itin jautrus vaikas intensyviai reaguoja tiek į teigiamus, tiek į neigiamus dirgiklius. Jam būdingi stiprūs emociniai išgyvenimai ir emocinis išsekimas.
• Stipri empatija ir užuojautos jausmas: jautrūs vaikai, demonstruodami stiprų empatijos jausmą, dažnai susitapatina su kitų žmonių jausmais ir patirtimi. Tai neįtikėtina ir išskirtinė dovana, tačiau tai gali tapti sunkiai pakeliama ir daug energijos reikalaujančia emocine našta.
• Perfekcionizmas: itin jautrūs vaikai dažnai siekia tobulumo, iškelia sau neįtikėtinai aukštus standartus įvairiose gyvenimo srityse.
• Atsparumas pokyčiams: vaikai nuolat analizuoja aplinkos veiksnius, todėl intensyviai išgyvena bet kokius pokyčius, jiems reikia laiko prisitaikyti prie pakitusių aplinkos sąlygų.
• Turiningas ir sudėtingas vidinis pasaulis
• Didelis dėmesys detalėms
• Sensorinis jautrumas: gali būti būdingas itin didelis klausos, uoslės, regos ar lytėjimo jautrumas. Itin jautrūs vaikai gali būti per daug stimuliuojami judrioje ar chaotiškoje aplinkoje. Triukšmas, daug šviesų, garsų, žmonių, apskritai, pasikeitusi, nepažįstama aplinka vaiką gali trikdyti, varginti ir išbalansuoti.
• Nuolatinis savo ir įvairių situacijų reflektavimas
• Jautri reakcija į agresiją, riksmus
• Sunkumai sprendžiant konfliktines situacijas, skaudi reakcija į kritiką
• Sunku nubrėžti ribas ir pasakyti ,,Ne“
• Labai didelis savikritiškumas, sunkumai pripažįstant savo klaidas
• Dažnai laiką leidžia vieni, nes taip pailsi ir atkuria emocinę pusiausvyrąKaip auklėti jautrų vaiką?
Itin jautrių vaikų tėveliai dažnai klausia: ,,Kaip padėti jautriam vaikui?“. Pateikiame naudingų rekomendacijų:
• Augindami itin jautrų vaiką stenkitės sukurti kuo stabilesnę aplinką: sukurkite ramią ir organizuotą namų erdvę. Dažniausiai vaikai ir jų šeimos žino, kokie dirgikliai juos paveikia labiausiai. Į tai atsižvelgdami organizuokite laisvalaikį, kurkite kasdienę rutiną.
• Priimkite vaiko emocijas: pripažinkite ir priimkite itin jautraus vaiko išgyvenamus jausmus, mokykite, kad visos emocijos yra reikšmingos ir jas reikia išgyventi. Leiskite jam išsikalbėti, pasidalinti tuo, ką išgyvena.
• Daug dėmesio skirkite vaiko miego rutinai: itin jautriam vaikui dažnai reikia daugiau miego nei įprasta jo bendraamžiams. Nereguliarus miegas ir miego trūkumas dažnai tampa pirmaisiais dirgikliais, dėl kurių sunkiau išgyvenami ir kiti veiksniai.
• Nustatykite realius lūkesčius: atpažinkite ir įvertinkite vaiko unikalias savybes, išreikškite realistiškus lūkesčius.
• Suteikite nuspėjamumo jausmą: kurkite rutiną ir, jei įmanoma, iš anksto informuokite vaiką apie pokyčius, kad sumažintumėte jo nerimą.
• Skatinkite vaiko pomėgius: įvertinkite ir skatinkite vaiko pomėgius kaip saviraiškos ir streso mažinimo priemones.
• Mokykite streso įveikimo mechanizmų: padėkite vaikams surasti efektyvių streso valdymo būdų ir išmokykite juos įvaldyti, pavyzdžiui, galite mokyti gilaus kvėpavimo ar sąmoningumo praktikų.
• Mokykite kurti ribas ir pasakyti ,,Ne“: itin jautriam asmeniui labai sunku pasakyti žodį ,,Ne“. Mokykite vaiką vertinti savo emocinę ramybę. Jei žinotumėte, kad po vakaro mieste, triukšmingoje aplinkoje, vaikui reikės kelių dienų emociškai atsigauti – greičiausiai, geriau rinktumėtės kitokį vakaro praleidimo būdą?
• Skatinkite tarpusavio santykius: paskatinkite vaiko bendravimą su bendraamžiais, kad padėtumėte jam ugdyti socialinius įgūdžius palankioje aplinkoje.
• Suteikite galimybę rinktis: suteikite vaikui pasirinkimo galimybę, atliekant kasdienes užduotis, taip didinsite jo nepriklausomybės jausmą ir pasitikėjimą savimi.Kaip ugdyti jautrų vaiką?
Labai jautrių vaikų ugdymas – svarbi tema. Deja, bet negalime panaikinti visų itin jautriam vaikui nepalankių dirgiklių. Galime pasistengti, kiek įmanoma, pritaikyti ugdymo aplinką ir ugdyti vaiką, stiprinti jo atsparumą, gerinti pozityvų savęs suvokimą, didinti pasitikėjimą savimi. Jautraus vaiko ugdymo principai:
• Pritaikyta mokymosi aplinka: sukurkite vaikui kuo palankesnę mokymosi aplinką. Mokykloje vaikas gali naudoti garsą slopinančias ausines (jei yra ypač jautrus garsui), gali praleisti šiek tiek laiko vienas bibliotekoje ar kitoje erdvėje, kai jaučia emocijų antplūdį, o klasės aplinkoje per daug dirgiklių.
• Lankstūs mokymo metodai: jei tik įmanoma, pritaikykite mokymo metodus, kad jie atitiktų vaiko mokymosi stilių, įtraukdami vaizdines priemones ir praktinę veiklą.
• Reguliarūs pokalbiai su vaiku: suplanuokite reguliarias ,,registracijas“, kurių metu įvertinsite vaiko emocinę būseną ir kartu spręsite kylančias problemas.
• Sensorikos lavinimas: taikykite sensorinę dietą, koreguokite reakcijas į skirtingus dirgiklius:
-reakcijų į taktilinius dirgiklius korekcija: piešimas pirštais, žaidimai smėlyje, tešlos minkymas rankose, naminių gyvūnų glostymas, ,,sumuštinis“ iš pagalvės ar kilimėlio (vaikas atsigula ant pagalvės ar kilimėlio, tuomet tepamas ,,sviestas“ – vaiko nugara, rankos trinamos su prausimosi plaušine ar šepečiu, tada uždedama kita pagalvė, ir ji šiek tiek suspaudžiama);
-reakcijų į vestibiulinius dirgiklius korekcija: voliojimasis ant grindų, žolėje, supimasis (lėtai – ramina, greitai – stimuliuoja), sukimasis ant kėdės ar supynės (vaiką stebėkite, kad stimuliacija nebūtų per stipri);
-reakcijų į propriorecepcinius dirgiklius korekcija - tempimo, spaudimo pratimai, kabojimas ant skersinio, pirkinių vežimėlio stūmimas, namų siurbimas.Itin jautraus vaiko pasitikėjimas savimi
Labai jautrių vaikų pasitikėjimo savimi stiprinimas yra esminis jų emocinio ir socialinio vystymosi aspektas. Šie vaikai dažnai susiduria su iššūkiais, kuriuos sukelia didelis jautrumas dirgikliams. Jautrūs vaikai gali išsiugdyti atsparumą, sumažinti patiriamą jautrumą ir įgyti pasitikėjimo savimi. Toliau pateikiamos strategijos, padedančios sustiprinti vaiko pasitikėjimą savimi:
• Skatinkite pozityvią vaiko saviraišką:
-Sukurkite aplinką, kurioje vaikas jaustųsi saugus, reikšdamas savo mintis ir jausmus;
-Skatinkite jį atvirai kalbėti apie savo patirtį, padėkite jam ugdyti savimonę.
• Skatinkite vaiko mąstymą:
-Pabrėžkite pastangų ir atkaklumo svarbą, mokykite susitelkti į procesą, ne tik į pasiekimus;
-Mokykite vaiką, kad iššūkiai padeda mums augti, ugdykite teigiamą požiūrį į mokymosi procesą ir skatinkite įveikti kliūtis.
• Pabrėžkite stiprybes ir talentus:
-Stebėkite ir džiaukitės vaiko unikaliomis stiprybėmis ir talentais, taip sustiprinsite vaiko teigiamą požiūrį į save;
-Suteikite jam galimybę atskleisti savo gebėjimus meno, sporto srityse ir skatinkite užsiimti veikla, kuri jį įkvepia ir domina.
• Formuluokite realius tikslus:
-Kartu su vaiku išsikelkite pasiekiamus tikslus, skatindami jį tikėti savimi;
-Didesnius tikslus suskaidykite į mažesnius, lengviau pasiekiamus uždavinius, taip leisite vaikams palaipsniui patirti sėkmę.
• Mokykite problemų sprendimo įgūdžių:
-Skatinkite spręsti problemas, priimti sprendimus, taip skatinsite vaiko nepriklausomybę ir pasitikėjimą savo gebėjimu įveikti iššūkius.
-Skatinkite juos apmąstyti priimtus sprendimus ir mokytis iš savo patirties.
• Sukurkite palaikantį socialinį tinklą:
-Palengvinkite vaiko teigiamą socialinę sąveiką, kad padėtumėte jam užmegzti tvirtus ryšius su bendraamžiais;
-Skatinkite draugystę, pagrįstą priėmimu ir supratimu.
• Būkite pavyzdžiu:
-Parodykite sveiką pasitikėjimą savimi, savo veiksmais, nebijokite išreikšti savo požiūrio tam tikra tema;
-Pasidalinkite asmenine iššūkių įveikimo patirtimi, parodydami, kad nesėkmės yra natūrali gyvenimo dalis.
• Išsakykite konstruktyvią kritiką:
-Išreikškite konstruktyvią ir argumentuotą kritiką, sutelkite dėmesį į vaiko pastangas ir tobulėjimą, o ne į padarytas klaidas;
-Padėkite vaikui suprasti, kad klaidų darymas yra įprasta mokymosi proceso dalis.
• Švęskite mažas pergales:
-Reguliariai pripažinkite ir švęskite nedidelius pasiekimus, stiprindami vaiko teigiamą savęs suvokimą;
-Sukurkite palankią atmosferą, kurioje pasiekimai, nepaisant jų dydžio, būtų pripažįstami.
• Skatinkite rūpinimąsi savimi:
-Mokykite vaiką rūpintis savimi: pakankamai miegoti, sveikai maitintis ir reguliariai mankštintis;
-Jei itin jautrūs vaikai teiks pirmenybę savo gerovei, jie jausis energingesni ir sutiks kasdienius iššūkius pasitikėdami savimi.
Atminkite, kad pasitikėjimo savimi ugdymas yra nuolatinis procesas, o kiekvienas vaikas yra unikalus. Pritaikykite šias strategijas, atsižvelgdami į individualius labai jautraus vaiko poreikius ir pageidavimus, ir nuolat jį paremkite, kad padėtumėte jam išsiugdyti stiprų savivertės jausmą ir tikėjimą savo sugebėjimais.
Norint suprasti ir palaikyti labai jautrius vaikus, būtina suvokti jų unikalumą. Kurdami saugią aplinką, priimdami vaiko emocijas ir taikydami tinkamas ugdymo strategijas tėvai ir globėjai įgalins vaikus pasitikėti savimi ir kurti sėkmingą ateitį.Dažnai užduodami klausimai
Ar mano vaikas tiesiog drovus, ar jis per daug jautrus vaikas?
Nors drovumas ir jautrumas kartais sumaišomos savybės, buvimas itin jautriu – kur kas rimčiau nei drovumas. Labai jautrūs vaikai apdoroja informaciją kur kas giliau, jiems gali prireikti daugiau laiko prisitaikyti prie naujų situacijų, pakitusios aplinkos.
Kodėl mano vaikas kritiką priima taip asmeniškai?
Labai jautrūs vaikai dažnai kur kas asmeniškiau įsisavina grįžtamąjį ryšį, o konstruktyvi kritika jų atžvilgiu gali būti suvokiama kaip puolimas. Pateikdami pastabą ar kritiką sutelkite dėmesį į konkretų elgesį ir suformuluokite ją tinkamai. Skatinkite vaiką klaidas vertinti kaip augimo ir tobulėjimo galimybę, o ne kaip asmeninį trūkumą.
Lavinamosios priemonės rutinai ir dienotvarkei kurti
Yes For Skills elgesio ugdymo sistemos
Lavinamosios priemonės atsipalaidavimui
Yes For Skills magnetinės lentos ir magnetukai
Taip pat rekomenduojame skaityti:
Daugiau apie vaiko emocinę raidą skaitykite Yes For Skills specialistų paruoštame tinklaraščio įraše ,,Vaikų emocinė raida: emocinis intelektas ir pykčio priepuolių valdymas”;
Apie rutinos kūrimą naudą ir tam naudingas priemones skaitykite tinklaraščio įraše ,,Yes For Skills ugdymo sistemos – kuo jos ypatingos?”;
Kodėl verta rinktis magnetines elgesio ugdymo sistemas, skaitykite tinklaraščio įraše ,,Yes For Skills elgesio ugdymo sistemos – kodėl verta rinktis jas?
Skaitymas – puiki atsipalaidavimo veikla. Naudinga informacija, kaip išmokyti vaiką skaityti, tinklaraščio įraše ,,Kaip išmokyti vaiką skaityti:10 naudingų patarimų”;
Ieškote vaikams naudingų veiklų idėjų? Skirtingo amžiaus vaikams skirtos veiklos aprašytos tinklaraščio įraše ,,Lavinančios veiklos vaikams pagal amžių”