Ką pamatyti Zarasuose su vaikais? Lankytinos vietos ir patys įdomiausi faktai apie miestą
-
Lietuvos miestuose ir miesteliuose glūdi neįtikėtinai įdomios ir mažai atrastos vietos, viena iš jų, į kurią šiandieną ir pakviesime keliauti - Zarasai. Neabejojame, kad šiame mieste atrasite nuostabiausias ir nepamirštamas gamtos vietas ir patirsite pačius geriausius įspūdžius išvykoje su vaikais. Esame tikri, kad su gamta ir joje knibždančia gyvūnija susipažinti padėjo lavinamosios knygos ar lavinamosios kortelės vaikams. Tačiau tai, ką perskaitėte ir išmokote, visuomet įdomu pamatyti savo akimis. Tad nieko nelaukime ir leiskimės į kelionę, o štai ką rekomenduojame išvysti Zarasuose.
Lankytinos vietos Zarasuose
- Stelmužės ąžuolas - seniausias ir storiausias Lietuvoje augantis paprastasis ąžuolas, vienas seniausių ąžuolų Europoje.
- Zarasų ežero apžvalgos ratas - analogo Lietuvoje neturintis architektūros statinys. Praeinantiems 17 m. aukščio ratu atsiveria Zaraso ežero panorama.
- Šlyninkos vandens malūnas - 300 metų iki šių dienų veikiantis technikos paveldo statinys su autentiška įranga. Čia gaminami tautinio paveldo miltai, kruopos, sėlenos.
- Antalieptės vienuolynas - lankymui pritaikomame vienuolyno komplekse yra galimybė apsistoti, sudalyvauti edukaciniame užsiėmime, susipažinti su vienuolyno ir visos paveldo turtingos Antalieptės istorija.
- Laukesos (Nikajaus) upės pakrantės takas - Zaraso, Zarasaičio, Griežto ežerų ir Nikajaus upės pakrančių pėsčiųjų takas.
- Šarūno Saukos ir Nomedos Saukienės galerija - naujausias turistų traukos centras Zarasuose – viename iš seniausių miesto pastatų eksponuojami Šarūno Saukos ir Nomedos Saukienės darbai.
Ties šiomis lankytinomis vietomis neapsiribokite, nes Zarasai ir jos apylinkės turi ir didingas apylinkių bažnyčias, įdomybėmis alsuojančius muziejus bei smagiems pasivaikčiojimams skirtus parkus:
Žymiausios bažnyčios:
- Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
- Viešpaties Jėzaus kryžiaus bažnyčia
- Antalieptės Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčia
- Antazavės Dievo apvaizdos bažnyčia
- Dusetų Šv. Trejybės bažnyčia
- Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia
Muziejai:
- Zarasų krašto muziejus
- Kazimiero Būgos memorialinis muziejus
- Antalieptės kraštotyros muziejus
- Stelmužės bažnytinio meno muziejus
- Visuomeninis muziejus
Parkai:
- Antazavės dvaro parkas
- Akmens skulptūrų parkas
- Gražutės regioninis parkas
- Sartų regioninis parkas
Zarasuose ir jo apylinkėse itin gausu vandens telkinių, kurie gali tapti smagia pramoga karštą vasaros dieną, arba maloniu pasivaikščiojimu bet kuriuo metų laiku. Miestas apsuptas ežerų – miesto pietvakariuose telkšo Zarasas, pietuose – Zarasaitis, pietryčiuose – Baltas, rytuose – Griežtos ežeras. Zarasaitį su Griežta jungia Laukesos upelis, su Zarasu ir Baltu skiria tiltai.
TAI ĮDOMU..
Kad patirtumėte tikrą Zarasų miesto dvasią, kviečiame susipažinti ir su įdomiausias šio miesto faktais:
Įdomūs faktai apie Zarasus:
- Zarasų rajone telkšo 324 ežerai, kurie didesni kaip 0,5 hektaro. Tai didžiausia ežerų koncentracija Lietuvoje. Įdomu tai, kad dar 1959 m. Zarasai turėjo 26 ežerais daugiau, bet jie „nuskendo“, patvenkus Antalieptės marias.
- Salako Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia yra 72 m., aukščiausia akmeninė bažnyčia Lietuvoje, turinti neogotikos bruožų.
- Sartų ežerą Zarasai dalinasi su Rokiškio rajonu. Šis legendomis apipintas ežeras turi ilgiausia kranto liniją Lietuvoje – 79 km.
Ar žinai, kad?
Vienas žymiausių Lietuvos gamtos paminklų - Stelmužės ąžuolas yra vienas seniausių ąžuolų Europoje, o Lietuvoje pats seniausias ir storiausias medis.
PAGRINDINĖ INFORMACIJA APIE ZARASUS
- Vieta / apskritis: miestas šiaurės rytų Lietuvoje, Utenos apskrityje.
- Miesto plotas: 13,26 km²
- Gyventojai: ~ 6 000
- Etnografinis regionas: Aukštaitija
- Herbas: herbo mėlyname lauke sidabrinė fantastinė būtybė – stirnos ir žuvies junginys, virš jos – auksinis saulės skritulys. Skydo juodoje papėdėje paguldytas sidabrinis kalavijas liepsniška geležte, atgręžtas smaigaliu į heraldinę kairią pusę.
ISTORIJA
- Kada įkurtas? Oficialiai miesto pradžia laikoma 1506 metai. Tuo metu dabartinio miesto teritorijoje buvęs Zarasų dvaras, o Zaraso ežero Didžiojoje saloje – vienuolynas (tikriausiai karmelitų) su mūrine bažnyčia.
- Miesto pavadinimo kilmė: 1613 m. Zarasai pažymėti LDK žemėlapyje vardu Jeziorosa. Miesto vardas Zarasai oficialiai vartotas iki 1836 m., kai čia viešėjo caras Nikolajus I ir vietovė jam taip patiko, kad jo įsakymu miestas pervadintas sūnaus ir sosto paveldėtojo Aleksandro garbei kaip Novoaleksandrovskas (rus. Новоалександровск; galiojo iki 1918 m.). 1919 m. miestas gavo lietuvišką pavadinimą Ežerėnai – norėta vietovardį sulietuvinti, kadangi lenkiškai nuo XVI a. pradžios buvo rašoma Jeziorosy (lenk. jezioro – „ežeras“).
- Miesto legenda / istorija: Kadaise ant didelės kalvos gyvenusi milžinų šeima, kurioje augęs milžinukas Azerasas – linksmas, greitas ir mėgstąs žaisti slėpynių. Tėvai labai mylėję savo sūnų ir dažnai žaisdavę su juo. Viena dieną šeimą išėjusi miškan. Milžinukas taip pasislėpęs, kad tėvai jau nebesugebėję jo rasti. Tėvai šaukę – „Azerasai! Azerasai! Azerasai!“, bet aidas atkartojęs tik „Zarasai! Zarasai! Zarasai!“ Nuo balsų pabudęs milžinukas suskubęs pas tėvus ir visi apsidžiaugę, kad surado vieni kitą. Vėliau ant kalvos apsigyvenę žmonės čia įkūrė miestą ir pavadino milžinų šeimos atminimui Zarasais. Nors archeologinių ar rašytinių šaltinių nerasta, bet daugelis autorių teigia, kad Zarasų įkūrimo pradžios reikia ieškoti XVI a. pradžioje. Iki tol čia gyveno sėliai. Zarasai su netvarkingai išsidėsčiusiais pastatais nuolat degė. Siekiant to išvengti, 1837 m. patvirtintas Zarasų miesto planas su įdomiu, labai tinkančiu vietovaizdžiui aikštės ir gatvių sprendimu. 1919 m. rugpjūčio 25 d. miestas išvaduotas nuo bolševikų (vėliausiai iš visų Lietuvos miestų). 1932 m. Zarasams suteiktas kurortinio miesto ir vasarvietės statusas.
- Miesto šventės: Zarasų miesto šventė - festivalis vyksta rugpjūčio mėnesį.
Net neabejojame, kad Zarasuose esančios lankytinos vietos garantuos įspūdžius visai šeimai. O tam, kad įspūdžiai nepasimirštų patiems mažiausiems, puiki idėja - lavinamosios kortelės vaikams, taip pat magnetinės lentos ir magnetukai, šios lavinamosios priemonės ne tik suburs visą šeimą, bet ir leis įtvirtinti žinias, kelionėje pamatytus gamtos objektus ar gyvūnijos pasaulį.
ši kelionės kryptis jums patiko ir norite sužinoti dar daugiau smagių ir įdomių kelionės vietų po Lietuvą, kviečiame skaityti daugiau:
Įdomybės Jurbarke: lankytinos vietos su vaikais ir dar negirdėti faktai -
Įdomybės Prienų mieste: lankytinos vietos su vaikais ir dar negirdėti faktai -
Ką pamatyti Lazdijuose su vaikais? Lankytinos vietos ir patys įdomiausi faktai apie miestą -
Lankytinos vietos Palangoje su vaikais ir įdomiausi faktai apie šį miestą -
Ką pamatyti Plungėje su vaikais? Lankytinos vietos ir patys įdomiausi faktai apie miestą -