Ką verta pamatyti Marijampolės apskrityje: lankytinos vietos su vaikais ir įdomūs faktai
-
Kelionės su vaikais - viena įdomiausių, įsimintiniausių ir smagiausių veiklų. O dar smagiau, yra tyrinėti įvairias vietoves mūsų gimtoje šalyje, juk čia tiek gamtos, gyvūnijos, pačių įvairiausių augalų bei įdomiausių statinių. Tikime, kad mažiesiems keliautojams iš arčiau pažinti gamtą, gyvūniją ar įvairius statinius padeda lavinamosios knygos ar lavinamosios kortelės vaikams. Bet visuomet smagu viską ką išmokote, pamatyti iš arti. Šiandienos kryptis į kurią pakviesime leistis kartu su pačiais mažiausiais - Marijampolės apskritis. Vieta, kurioje gausu įvairių miestų, miestelių bei kaimelių, o visuose juose glūdi pačios įdomiausios lankytinos vietos ir dar neatrasti objektai. Nieko nelaukiame ir leidžiamės į nuotykių pilną kelionę.
Ką pamatyti Marijampolės apskrityje
- Kačių kiemelis - jaukus ir gyvas senamiesčio kiemelis, su vandeniu žaidžiančios grafienės P. Butlerienės katės mena Marijampolės miesto istorijos pradžią.Antanavo koplyčia - pastatyta XVIII a., dabar turi architektūros paminklo statusą (unikalaus šešiakampio plano su dviem zakristijomis), yra kultūros vertybių sąraše kaip originalus liaudies sakralinės architektūros paminklas.
- Šakių miesto karilionas - Šakius puošia miesto skveras su plieno konstrukcijos 24 varpų karilionu, kurį nuliejo viena geriausių varpų liejyklų Olandijoje „Royal Eijsbouts“.
- Sinagogų kompleksas Kalvarijoje - vienintelis Lietuvoje iki mūsų dienų išlikęs trijų sinagogų kompleksas, turintis 200 metų gyvavimo istoriją.
- Arklių pašto stotis Kalvarijoje - pastatyta 1825 m. kaip viena iš arklių keitimo bei paštininkų poilsio, nakvynės ir maitinimo stočių prie Peterburgo–Varšuvos plento.
- Orijos, Jurgežerių vandens telkiniai bei Šešupės upės užtvanka - poilsinio turizmo traukos centras.
- Zyplių dvaras - XIX a. vid. įkurtą Zyplių dvaro ansamblį sudaro 11 išlikusių pastatų, apsuptų parko su berlyninių tuopų, liepų ir skroblų alėjomis. Jis užima 21 ha teritorijos.
- Vištyčio akmuo - 1964 m. paskelbtas archeologijos ir gamtos paminklu. Šeštas pagal dydį riedulys Lietuvoje.
- Marijampolės geležinkelio stotis - vienas iš puošniausių tokio funkcinio stiliaus objektų Lietuvoje. Kompozicijos ir stiliaus atžvilgiu stotis originali tarp šios paskirties statinių Lietuvoje.
- Cukrinis runkelis – Suvalkijos krašto klestėjimo simbolis. 2011 metais minint cukraus fabriko 80-ąjį jubiliejų fabriko teritorijoje atidengtas, vienintelis toks visame pasaulyje, paminklas cukriniam runkeliui.
- Buktos giria – unikali ypač botanikams ir gamtininkams. Šioje, vienoje iš vertingiausių Lietuvos miškingųjų teritorijų vien tik žolinių augalų čia suskaičiuojame daugiau nei 500.
Marijampolės apskrityje gausu įvairių miestų ir miestelių, kuriuos rekomenduojame aplankyti. O taip pat daugybė vandens telkinių, kurie gali tapti smagia pramoga šiltuoju metų laiku, arba ramus pasivaikščiojimas pakrante.
Geografija:
Apskrityje yra 9 miestų, iš kurių didžiausi:
- Marijampolė
- Vilkaviškis
- Kazlų rūda
- Šakiai
- Kybartai
Vandens telkiniai:
Svarbiausia upė – Šešupė su intakais Dovine, Sasna, Amalve, Šlavanta, Sūduonia.
Telkšo 20 ežerų (Marijampolės savivaldybės ežerai – didžiausi Žaltytis, Amalvas, Ivoniškis, Ygla, Kalnynų ežeras, Leiciškių ežeras), gausu pelkių (Amalvo palios, Žuvinto palios).
TAI ĮDOMU..
Kad patirtumėte tikrą Marijampolės apskrities dvasią, kviečiame susipažinti ir su įdomiausias šios apskrities faktais:
Ar žinote, kad Marijampolės apskritis, Suvalkijos kraštas yra laikomas tautinio atgimimo lopšiu? Čia augo, mokėsi ir gyveno daug žymių ir nusipelniusių mūsų kraštui asmenybių, net 6 Nepriklausomybės akto signatarai kilę iš Suvalkijos. Marijampolės apskritis svarbi ir kaip lietuvių kalbos pradininkė, būtent suvalkų tarmė yra laikoma artimiausia bendrinei kalbai, o taip pat ir pati taisyklingiausia. Įdomu ir tai, kad iki šiol Marijampolės apskričių kaimuose galima išgirsti pačią pirminę lietuvių kalbą.
PAGRINDINĖ INFORMACIJA APIE MARIJAMPOLĖS APSKRITĮ
- Vieta / apskritis: Valstybinio lygmens administracinis teritorinis vienetas, nuo 2010 m. teritorinis vienetas pietvakarių Lietuvoje, Suvalkijoje (Sūduvoje).
- Apskrities plotas: 4 463 km²
- Gyventojai: ~ 138 290
- Savivaldybės: Marijampolės apskritis, Kalvarijos savivaldybė, Kazlų Rūdos savivaldybė, Šakių rajonas, Vilkaviškio rajonas.
- Herbas: Herbo raudoname lauke sidabrinis sėjėjas su auksine skrybėle, sėtuve ir grūdais, byrančiais iš išskėstų rankų. Herbo skydą juosia mėlynas bordiūras su 10 dvigubų auksinių kryžių.
ISTORIJA
- Kada įkurtas? 1994m.
- Pavadinimo kilmė: Marijampolės apskrities pavadinimas kilęs nuo Marijampolės miesto vardo. 1739 metais buvusio Stara Būdos kaimo vietoje grafai įkūrė Storopolės miestą. Grafienė buvo tikinti moteris, todėl 1750 metais ji pakvietė marijonų vienuolius pastatyti šalia miestelio bažnyčią. Žmonės pasakoja gražią legendą, kaip grafienė Pranciška rinko vietą bažnyčiai. Ji pėsčia išėjo iš dvaro ir eidama kalbėjo rožinį. Kur ji pabaigusi dešimtį „Sveika Marija“ ir kalbėjo „Tėve mūsų“, ten jos palydovai pasodindavo po liepą. Grafienė rožinį pabaigė kalbėti netoli Šešupės ir pabaigusi tarė: „Čia bus bažnyčia“. Netrukus toje vietoje iškilo graži medinė bažnyčia ir vienuolynas, o kelią, kuriuo ėjo grafienė, praminė rožančkeliu. Marijonai liko čia gyventi. Netrukus jų gyvenvietė išaugo į bažnytkaimį, pavadintą Marijampolės vardu.
- Apskrities legenda / istorija: Apskritis apima dalį kadaise čia buvusių sūduvių žemių, kurios vėliau (Rusijos imperijos) laikais gavo Suvalkijos (Suvalkų gubernijos teritorija) vardą. Prie regiono specifikos prisidėjo ir politinės aplinkybės. 1795 m. žlugus Abiejų Tautų Respublikai, Užnemunė atiteko Prūsijai. Ši pirmoji suformavo Marijampolės apskritį, kuri iš pradžių vadinosi Starapolės, Senapilės apskritimi. Marijampolės apskritis atkurta 1994 m. kaip keletą savivaldybių apimantis administracinis-teritorinis vienetas.
Net neabejojame, kad Marijampolės apskrityje esančios lankytinos vietos garantuos įspūdžius visai šeimai. O tam, kad įspūdžiai nepasimirštų patiems mažiausiems, puiki idėja - lavinamosios kortelės vaikams, taip pat magnetinės lentos ir magnetukai, šios lavinamosios priemonės ne tik suburs visą šeimą, bet ir leis įtvirtinti žinias, kelionėje pamatytus gamtos objektus ar gyvūnijos pasaulį. Išsaugoti ir uždaryti
Jeigu ši kelionės kryptis jums patiko ir norite sužinoti dar daugiau smagių ir įdomių kelionės vietų po Lietuvą, kviečiame skaityti daugiau:
Keliaukite po Panevėžio miestą: įdomiausi lankytini objektai su vaikais ir dar negirdėti faktai -
Įdomiausios lankytinos vietos Šiaulių apskrityje su vaikais ir dar negirdėti faktai -
Lankytinos vietos Tauragės apskrityje ir dar negirdėtos apskrities įdomybės -
Įdomiausios lankytinos vietos Telšių apskrityje su vaikais ir dar negirdėti faktai -
Ką verta aplankyti Utenos apskrityje su vaikais? Visos įdomybės vienoje vietoje -