Kaip išmokyti vaiką skaityti: 10 naudingų patarimų

  • Kaip išmokyti vaiką skaityti: 10 naudingų patarimų

    Trumpai:
    •    Nėra vieno geriausio būdo išmokyti vaiką skaityti. Kiekvienas vaikas yra unikalus, todėl mokymosi procesas yra labai individualus.
    •    Vaiką su knygomis supažindinkite kuo anksčiau, jam skaitykite, augant vaikui į šį procesą vis labiau įtraukite ir jį.
    •    Atsižvelkite į vaiko pomėgius, interesus, problemines sritis ir stiprybes.

    Išmokyti vaiką skaityti – dažnai sudėtinga ir daug kantrybės reikalaujanti užduotis. Mokymasis skaityti suteikia vaikams galingą žinių įgijimo ir saviraiškos įrankį, ugdo meilę knygoms. Mokėjimas skaityti yra vienas esminių žmogaus gebėjimų. Šis įgūdis atveria kelius į pažinimą, asmeninį augimą ir yra pagrindas kitiems gebėjimams vystyti. Mes skaitome kasdien: atkreipiame dėmesį į parduotuvių vitrinų tekstus, skelbiančius apie nuolaidą mūsų mėgstamai prekei, ieškodami konkretaus objekto skaitome gatvių pavadinimus. Skaitydami gauname mums reikalingos informacijos, o remdamiesi ja galime priimti sprendimus ir planuoti veiksmus. Pats geriausias pavyzdys vaikui – jį supantys artimieji. Jei mylite knygas – tikime, kad jas mylės ir Jūsų vaikai.

    Šiame tinklaraščio įraše apžvelgsime veiksmingas, praktines strategijas, kurios, tikimės, padės išmokyti vaikus skaityti. Šiais jau išbandytais metodais iš edukacinių tyrimų ir praktinės patirties siekiama sukurti patrauklią ir palaikančią mokymosi aplinką, kuri uždegtų visą gyvenimą trunkančią meilę skaitymui (ir knygoms!).

    Primename, kad kiekvieno vaiko raida ir gebėjimai yra skirtingi.

    10 patarimų kaip išmokyti vaiką skaityti

    Vaiko mokymasis skaityti yra labai svarbus jo raidos etapas. Štai patarimai, kurie padės efektyviai išmokyti vaiką skaityti:

    1)    Mokyti pradėkite anksti

    Vaiką su kalba ir knygomis supažindinkite nuo mažens. Skaitykite jiems garsiai nuo pat kūdikystės, vėliau skaitykite ir rodykite mažyliui žodžius atitinkančius paveikslėliu. Tokia veikla padeda ugdyti vaiko meilę ir susidomėjimą knygomis nuo mažens.

    2)    Sukurkite skaitymui palankią aplinką

    Apsupkite vaiką knygomis. Įsitikinkite, kad vaikas nuo mažumės gali lengvai pasiekti savo amžiui tinkamas knygas, leiskite jam savarankiškai jas vartyti. Vaikui paaugus palydėkite jį į biblioteką ar knygyną, paverskite tai tradicija.

    3)    Pradėkite nuo paprastų tekstų

    Skaitymo kelionę pradėkite nuo tekstų, parašytu dideliu šriftu, aiškiais, įdomiais paveikslėliais ir paprastais sakiniais. Tai padės stiprinti vaiko pasitikėjimą savimi ir motyvaciją. Gerėjant skaitymo įgūdžiams, atitinkamai atrinkite sudėtingesnių tekstų.

    4)    Reguliarus skaitymas

    Mokymo procese labai svarbus nuoseklumas. Skaitymui laiko skirkite kiekvieną dieną, paverskite tai malonia bei interaktyvia patirtimi. Tai gali tapti ir šeimos ryšius stiprinančia bendra veikla.

    5)    Mokykite pažinti raides

    Padėkite vaikui atpažinti ir pavadinti abėcėlės raides. Mokytis raidžių labai patogu su įvairiomis žodžių, raidžių kortelėmis.

    6)    Skatinkite klausti ir klausinėkite

    Skatinkite vaikus užduoti klausimus apie skaitomą istoriją, herojus, daryti prognozes ir susieti tekstą su asmenine patirtimi. Klausimų užduokite ir Jūs: pvz.: ,,kaip manai, kaip jaučiasi katinas, šioje istorijoje?“.

    7)    Naudokite interaktyvias ir įtraukiančias lavinimo priemones

    Tradicinio vadovėlio skaitymas gali būti šiek tiek nuobodus. Siekdami paįvairinti mokymosi procesą, naudokite interaktyvias mokymo priemones ir žaidimus. Lavinamųjų priemonių rinkoje gausu tiek kompiuterinių mokymo programų, tiek įvairių užduočių knygučių, lavinimo kortelių ir kt.

    8)    Būkite kantrūs, palaikykite vaiką

    Atminkite, kad mokymasis skaityti yra laipsniškas procesas. Kiekvienas vaikas mokosi savo tempu. Skatinkite juos, pagirkite už pastangas ir pažangą nedarykite jiems pernelyg didelio spaudimo. Skaitymą paverskite smagia ir teigiama patirtimi.

    9)    Leiskite vaikui pasirinkti knygas, kurios jį domina

    Visuomet pasiūlykite bent kelias skirtingas knygas ir leiskite vaikui pasirinkti. Taip galėdamas priimti sprendimą, Jūsų vaikas jausis savarankiškesnis ir mažiau priklausomas.

    10)    Atkreipkite dėmesį į vaiko interesus ir pažangą

    Stebėkite, kokio pobūdžio ir tematikos knygos vaikui įdomiausios, pastebėkite didžiausias kylančias problemas. Visuomet tiek skaitomo turinio pasirinkimą, tiek patį mokymo procesą organizuokite, atsižvelgdami į vaiką.

    Kiekvienas vaikas mokosi savo tempu. Jei pastebite ir nerimaujate dėl nesėkmingo ar sunkaus vaiko mokymosi skaityti proceso, apsvarstykite galimybę kreiptis patarimo į pedagogus ar vaiko raidos specialistus.

    Patyrę specialistai gali pasiūlyti pritaikytų mokymo strategijų ir išteklių kuo sėkmingesnei Jūsų vaiko mokymosi patirčiai.

    Koks geriausias būdas mokyti vaikus skaityti?

    Tai dažnas klausimas, kurio sulaukia tiek pedagogai, tiek vaiko raidos specialistai, tiek vaikų lavinimo priemonių gamintojai. Vieno atsakymo nėra.

    Kiekvienas vaikas yra unikalus. Koks būdas mokytis skaityti tinkamiausias jam priklauso nuo vaiko individualaus mokymosi stiliaus, gebėjimų, pomėgio, amžiaus ir raidos etapo.

    Svarbiausia mokymosi skaityti proceso nepaversti nemalonia, įtampos pilna veikla. Leiskite vaikui mokytis savo tempu. Atminkite, kad kiekvienas vaikas vystosi individualiai, todėl to paties amžiaus vaikų gebėjimai gali skirtis. Kurkime stimuliuojančią, tarpusavio ryšį puoselėjančią ir mokymuisi patrauklią aplinką. Yes For Skills kviečia džiaugtis ir stebėti, kaip tobulėja Jūsų vaikas!

    Yes For Skills rasite gausų lavinimo priemonių, skirtų mokymuisi skaityti, asortimentą.

    Džiaugiamės, galėdami pasiūlyti skirtingos tematikos lavinamųjų kortelių. Mūsų klientų jau įvertintos lavinamosios kortelės skaitymui – mokymosi kelionei pradėti puikiai tiks dviejų skiemenų žodžių kortelės, o pramokus skaityti - sudėtingesnių, trijų skiemenų žodžių kortelės. Tegul mokymasis skaityti būna įdomus ir smagus.

    Abėcėlės mokymuisi siūlome įvairių lavinamųjų kortelių: pvz., ,,Abėcėlė” su žymeklių rinkiniu, ,,Sudėk raides”. Viskas tam, kad raidžių mokymasis būtų linksmas ir įtraukiantis.

    Papildomai kviečiame skaityti

    Jeigu jums aktualu vaikų emocinio intelekto ir pykčio priepuolių valdymas, kviečiame plačiau apie tai skaityti straipsnyje - vaikų emocinė raida.

    Taip pat rekomenduojame straipsnį bei naudingus patarimus besimokant skaičiuoti - kaip išmokyti vaiką skaičiuoti?

     Ieškote galimybės kokybiškai praleisti laiką su vaikais? Rekomenduojame šiuos straipsnius - Geriausi SPA su vaikaisdraugiškos kavinės vaikams VilniujeLankytinos vietos Vilniuje.