Lavinančios veiklos vaikams pagal amžių
-
Trumpai:
• Vaiko vystymuisi svarbi saugi, stimuliuojanti, bendravimą skatinanti aplinka.
• Lavinančių veiklų pasirinkimas priklauso ne tik nuo vaiko amžiaus, bet ir individualių gebėjimų, poreikių ir interesų.
• Mažyliams iki 6 mėnesių svarbiausia bendravimas.
• Lavinančioms veikloms atlikti nereikia turėti daug skirtingų priemonių. Atsakingai atsirinkite vaiko ugdymo specialistų siūlomas priemones, pritaikykite namuose turimus daiktus.Lavinančios veiklos vaikams pagal amžių – viena iš dažnų paieškos internete formuluočių. Mokant ir tobulinant vaikų įgūdžius būtina atsižvelgti į jų amžių, konkretų raidos etapą. Vaiko lavinimo procesas turi vykti, atsižvelgiant į jo poreikius, gebėjimus ir išreikštus interesus.
Šiame tinklaraščio įraše pateikiame trumpas naudingas gaires skirtingo amžiaus grupių vaikams lavinti. Jei kada pritrūktų idėjų, pateikiame ir lavinančių veiklų bei tinkamų priemonių pavyzdžių. Primename, kad kiekvieno vaiko raida yra individuali ir gali skirtis.Kūdikių iki 6 mėnesių lavinimas
Sėkmingam ankstyvajam vystymuisi labai svarbi saugi, stimuliuojanti, kupina meilės aplinka. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vaikui jau nuo kūdikystės labai svarbus bendravimas, jis pats siekia jį inicijuoti. Bendraukite su mažyliu, pakalbinkite, dainuokite, tiesiog skirkite savo dėmesio ir skatinkite visapusį jo vystymąsi. Pateikiame svarbių veiklų ir užduočių mažylio iki 6 mėnesių vystymuisi.
Laikas ant pilvuko
Pasirūpinkite, kad vaikas praleistų laiko atsigulęs ant pilvo. Taip didinama kaklo ir pečių juostos raumenų jėga.
Žaidimai su kontrastingais žaislais
Leiskite vaikui žaisti su skirtingų raštų, ryškiais žaislais. Taip lavinama rega, pažinimo funkcijos.
Minkšti barškučiai ir įvairūs kramtukai
Mažyliui parūpinkite žaislų, kuriuos vaikui saugu dėti į burną, patogu dezinfekuoti, nuplauti. Šiuo laikotarpiu svarbūs kramtukai.
Sensorinė stimuliacija
Naudokite švelnius audinius, skirtingų tekstūrų žaislus, švelniai pamasažuokite mažylio nugarytę, rankytes, taip gerindami sensorinę integraciją.
Muzika ir lopšinės
Dainuokite, jei grojate muzikos instrumentais, švelniai pagrokite mažyliui. Tai naudinga vaiko klausai, be to gali veikti raminančiai.
Laikas kartu
Organizuokite kokybišką laiką su mažyliu, kalbėdami, dainuodami ir užmegzdami akių kontaktą, kad sustiprintumėte emocinį ryšį.
6-12 mėnesių mažylio lavinimas
Nuo 6 mėnesių mažylis darosi vis aktyvesnis, šiuo amžiaus laikotarpiu jis pradeda sėdėti, ropoti, stotis ir net vaikščioti. Žinoma, vaikų raida yra labai individualus procesas, tačiau vyksta ta pačia seka. Sutelkite dėmesį į mažylio stambiąją ir smulkiąją motoriką, ankstyvąjį kalbos ugdymą ir vaizduotės skatinimą. Suteikite galimybių tyrinėti ir savarankiškumui vystytis.
Statyba iš blokelių
Pateikite minkštus, didelius žaislinius blokelius, patogius sudėti vieną ant kito ir nugriauti.
Paprastų formų rūšiavimas
Išbandykite žaislus, kurie skirti rūšiuoti spalvas ir formas. Tai įvairios dėžutės su tam tikrų formų ertmėmis tinkančioms figūroms įdėti ir kt.
Stambioji motorika
Atsižvelgdami į vaiko motorikos išsivystymą ir jau įgytus įgūdžius, skatinkite jį atsisėsti, šliaužti, ropoti, vėliau atsistoti ir žengti žingsnius. Daugiau apie vaiko stambiosios motorikos lavinimą skaitykite tinklaraščio įraše.
Smulkioji motorika
Išbandykite didelių detalių mažyliui saugias dėliones ir kitokius žaislus, skatinančius pažinimo funkcijų vystymąsi, smulkiąją motoriką, akies-rankos koordinaciją. Mažyliui ypač naudinga dėlioti daiktus į skirtingų dydžių talpas, juos išimti. Daugiau apie vaiko smulkiosios motorikos lavinimą skaitykite tinklaraščio įraše.
Vaizduotės lavinimas
Skatinkite vaiko žaidimą su lėlėmis, mašinėlėmis, vaikiškais baldais (pvz. virtuvėle). Tokie žaidimai skatina žodyno vystymąsi ir fantaziją.
Periodiškai skaitykite tas pačias knygas
Taip paskatinsite mažylio kalbos žodyno vystymąsi, atmintį ir suvokimą. Dažnai mažyliai patys parodo, kokios knygutės norėtų, iš jų reakcijos Jums skaitant galima pasakyti, kuri knygutė patinka labiau.
1-2 metų vaiko lavinimas
1–2 metų mažyliai susipažįsta su juos supančiu pasauliu su beribiu smalsumu ir nuostaba. Būtent šiuo svarbiu laikotarpiu padedami pamatai visą gyvenimą trunkančiam mokymuisi. Šio amžiaus vaikų ankstyvojo ugdymo tikslas – suteikti praturtinančios patirties, skatinančios jų pažintinį, socialinį, emocinį ir fizinį vystymąsi.
Sensorinis žaidimas
Pojūčiams lavinti: pripildykite indą ryžių, pupelių, vandens ar smėlio. Pridėkite skirtingų tekstūrų objektų, kad vaikai galėtų liesti ir tyrinėti. Labai naudingas piešimas pirštais. Naudokite saugius, nuplaunamus dažus, kad vaikai galėtų tyrinėti skirtingas spalvas ir tekstūras. Išbandykite įvairius sensorinius kilimėlius, grojančius, šviečiančius žaislus.
Statymas ir konstravimas
Leiskite vaikui dėlioti jo amžiui tinkančius, saugius blokelius. Puikiai tinka 1-2 metų vaikams pritaikyti vaikiški konstruktoriai. Tokia veikla padės gerinti ne tik smulkiąją motoriką ir akies-rankos koordinaciją, bet ir pažinimo funkcijas, suvokimą, erdvinį mąstymą, matematinius įgūdžius.
Smulkioji motorika
Be jau minėtų blokelių ir konstruktorių puikiai tinka įdomios, didesnių detalių dėlionės, karoliukų vėrimas (naudokite didelius karoliukus), įvairios rūšiavimo veiklos, lavinamosios knygelės, lipdukai, magnetukų tvirtinimas magnetinėse lentose.
Kalbos ugdymas
Svarbiausia, bendraukite su vaiku kaip su suaugusiu. Užduokite klausimus, išklausykite, švelniai pataisykite kalbos klaidas, pagirkite. Skaitykite knygutes, paprašykite papasakoti, ką vaikas veikė darželyje ir pan.
Vaizduotės skatinimas
Vaikai noriai žaidžia su tikrus daiktus primenančiais žaislais: žaisliniais telefonais, gyvūnėliais, vaikiškomis virtuvėlėmis, mašinėlėmis, lėlėmis. Toks žaidimas yra būtinas sėkmingam vaiko vystymuisi.
Žaidimai lauke
Labai svarbus aspektas vaiko stambiajai motorikai lavinti. Stenkitės kuo daugiau laiko praleisti kieme, miške, parkuose. Leiskite vaikui eiti, bėgti, šokinėti. Žaidimai lauke puikus būdas išnaudoti susikaupusią energiją, nurimti. Žaidimai smėlio dėžėje naudingi sensorinei integracijai. Vaikai žaisdami užmezga socialinių ryšių, mokosi žaisti su kitais.
Muzika ir judėjimas
Grokite, dainuokite, klausykitės muzikos, skatinkite mažylius judėti pagal ritmą. Mažylį pradžiugins, sensorinę integraciją ir nuotaiką gerins grojimas su žaisliniais muzikos instrumentais.
Priežastis ir pasekmė
Svarbu suteikti vaikui galimybę suprasti priežasties ir pasekmės ryšį. Pvz., žaidžiant su grojančiais ir šviečiančiais žaislais, vaikas suvokia, kad paspaudus tam tikrą mygtuką, jis išgirs konkretų garsą, ar pamatys kokią nors spalvą.
Stambiosios motorikos lavinimas namuose
Žaidimams galima naudoti tiesiog pagalves (iš jų sukurti kliūčių ruožą vaikams). Puikiai tinka Montessori baldai/žaislai: įvairios balansavimo sijos, pusiausvyros lavinimo žaislai.
Socialiniai ryšiai
Vaikui svarbus kontaktas su bendraamžiais. Inicijuokite jį, dažniau lankykitės žaidimų aikštelėse, organizuokite susitikimus su draugais, turinčiais panašaus amžiaus vaikų. Būkite pavyzdys savo vaikams. Matydami, kaip socialinius ryšius kuriate ir palaikote jūs, kaip maloniai bendraujate su nepažįstamaisiais, sveikinatės su aplinkiniais, jie tikrai perims tai iš Jūsų.
2-3 metų vaiko lavinimas
Nuo 2 metų vaikas nori kuo daugiau dalykų atlikti pats, sparčiai mokosi, atsiskleidžia jo asmenybė. Šiuo laikotarpiu ugdykite vaiko kūrybiškumą ir vaizduotę per meninę veiklą ir žaidimus. Skatinkite pagrindinius pažinimo įgūdžius, pvz., skaičiavimą ir rūšiavimą.
Rūšiavimo ir derinimo žaidimai
Skatinkite sudėtingesnius rūšiavimo ir derinimo žaidimus, vaikas gali tiesiog namuose rūšiuoti daiktus pagal spalvą ar kitą požymį. Puikiai tinka įvairios lavinamosios kortelės, skirtos formų, spalvų mokymuisi.
Meninės veiklos su skirtingomis priemonėmis
Leiskite vaikui piešti kreidelėmis, pieštukais, guašu, pirštais. Objektams kurti puikiai tiks plastilinas, modelinas, molis ar tiesiog paprasta tešla iš miltų!
Žaidimai lauke ir pasivaikščiojimai gamtoje
Skatinkite tyrinėjimą natūralioje aplinkoje. Gamtoje mokykite vaiką augalų, gyvūnų pavadinimų. Svarbu, kad vaikas užtektinai laiko praleistų lauke, žaistų aktyvius žaidimus, pajaustų skirtingas tekstūras – žolę, akmenukų skaldą, mokytųsi žaisti su kitais vaikais ir užmegztų socialinių ryšių. Augalams ar gyvūnams pažinti galite naudoti įvairias lavinamąsias korteles, o įgytas žinias pritaikyti natūralioje aplinkoje.
Skaičiavimo įgūdžių lavinimas
Skatinkite vaiką suskaičiuoti namuose esančioje vazoje sudėtus vaisius, kiek ir kokių jų yra. Mokymas natūralioje aplinkoje yra daug efektyvesnis, vaikas įgūdžius geriau pritaiko kasdienėse veiklose. Pradiniams skaičiavimo įgūdžiams taip pat labai tinka lavinamosios kortelės, kuriose aiškiai pavaizduoti skaičiai, sudėties ir atimties veiksmai.
Pasakojimas
Naudokite paveikslėlių knygas, kad kartu kurtumėte paprastas istorijas. Skatinkite vaikus išreikšti savo idėjas.
Žaidimai pasitelkiant vaizduotę
Leiskite vaikui žaisti, apsirengti mėgstamą kostiumą, kurti istorijas ir fantastinius scenarijus.
4-5 metų vaikų lavinimas
Nuo 4-5 metų daugiausia dėmesio tiek ikimokyklinio ugdymo įstaigose, tiek namuose turėtų būti skiriama pradiniams raštingumo įgūdžiams lavinti ir mokymui skaičiuoti. Skatinkite praktinį matematikos ir gamtos mokslų sampratų tyrinėjimą, žaidimus pasitelkus vaizduotę. Mokymąsi paverskite žaidimu, tuomet vaikui šis procesas nebus nuobodus ir nekels blogų emocijų.
Raidžių mokymas
Supažindinkite vaiką su raidėmis ir garsais. Tam galite naudoti įvairias lavinamąsias korteles, raides rašyti magnetinėse lentose.
Mokymas skaitytiMaždaug 5-iais metais vaikai po truputį pradeda mokytis skaityti. Svarbiausia vaiką sudominti ir mokymosi skaityti nepaversti nemaloniu procesu. Naudokite įvairias mokymuisi skirtas korteles. Išmokus raides ir jas sėkmingai jungiant į skiemenis, galite po truputį pradėti skaityti pamėgtą nesudėtingą knygelę.
Kasdienių objektų skaičiavimas
Skaičiuokite aplinkoje esančius objektus. Mokykite vaiką sudėti ir atimti mažus skaičius.
Smulkiosios motorikos lavinimas
Organizuokite ir skatinkite visas veiklas, reikalaujančias preciziškų judesių, akies-rankos koordinacijos, susikaupimo ir dėmesio koncentracijos. Puikiai tinka lipdukų klijavimas, konstruktorių rinkimas, karoliuų vėrimas, smulkių detalių dėliojimas.
Eksperimentai ir bandymai
Organizuokite daug išteklių ir pasiruošimo nereikalaujančius bandymus ir tyrimus. Pvz: maišykite spalvas tarpusavyje ir aptarkite gautus rezultatus. Įdėkite svogūną į stiklinę taip, kad jo apatinė dalis siektų vandenį. Stebėkite svogūno laiškų augimo procesą.
Vaidmenų ir vaizduotės žaidimai
Skatinkite žaidimus, kurie leidžia atsiskleisti vaiko vaizduotei. Vaidmenų žaidimai ypač reikalingi kalbos įgūdžiams lavinti, mokymuisi kurti socialinius ryšius ir spręsti problemas.
Tyrinėjimai lauke
Stebėkite gyvūnus, vabzdžius, augalus. Apie juos skaitykite, tegul vaikas piešia, mokosi parašyti mėgstamo gyvūno pavadinimą.
Savarankiškumo lavinimas Šiuo laikotarpiu vaikas tampa vis savarankiškesnis. Skatinkite tai. Tegul vaikas savarankiškai apsirengia, pradėkite mokyti užsirišti batų raištelius, susidėti mėgstamus žaislus keliaujant pas močiutę, reikalingus daiktus į darželį. Visuomet pagirkite vaiką.6-7 metų vaikų lavinimas
Stiprinkite 6–7 metų vaikų skaitymo ir matematinius įgūdžius. Skatinkite sudėtingesnius meno ir mokslo projektus, jų kritinį mąstymą.
Skaitymas ir rašymas
Skatinkite savarankiškai skaityti ir rašyti kelių sakinių istorijas. 6-7 metų vaikų gebėjimas skaityti ir rašyti gali būti labai skirtingas. Tai normalu, kiekvieno vaiko raida yra labai individuali. Mokymuisi naudokite įvairias edukacines knygeles, mokomąsias korteles.
Matematikos sąvokų mokymas
Įveskite sudėtingesnes sudėties, atimties ir pagrindines daugybos/dalybos sąvokas. Kasdienę veiklą organizuokite atsižvelgdami į tai, ko Jūsų vaikas šiuo metu mokosi mokykloje.
Meno projektai
Skatinkite vaiką piešti detalius paveikslus, užsiimti bet kokio pobūdžio menine veikla.
Mokslo ir gamtos projektai
Organizuokite daug išteklių ir laiko nereikalaujančius projektus. Šiuo metu vaikiškų knygų rinkoje gausu gamtos pažinimo projektų knygelių, kuriose gausu įvairiausių tyrimų ir projektų tinkamų atlikti namuose pavyzdžių.
Savarankiškumas ir nepriklausomybė
Vaikui pradėjus eiti į mokyklą, labai svarbu skatinti jo savarankiškumą ir atsakomybę. Vaikas turėtų pats apsirengti, išsivalyti dantis. Mokykite atsižvelgiant į pamokų tvarkaraštį susidėti reikalingas knygas ir daiktus į kuprinę. Skirkite dėmesio namų darbų atlikimui. Paaiškinkite vaikui, kad tai – jo pareiga.
Dažnai tėvų užduodami klausimai apie lavinamąsias veiklas vaikams pagal amžių
Kokios veiklos yra tinkamos mažylių sensoriniam vystymuisi?
Kūdikių sensoriniam vystymuisi svarbus laikas ant pilvuko, manipuliacija minkštais skirtingų tekstūrų žaislais, naudinga švelni, tyli muzika bei švelnūs masažai. Tai gali paskatinti jų pojūčius ir skatinti ankstyvą sensorinių funkcijų vystymąsi.
Kaip galima paskatinti mažų vaikų kalbos raidą?
Knygelių skaitymas, dainų dainavimas ir paprasti pokalbiai su vaikais yra puikus būdas palaikyti jų kalbos raidą. Pasakojimas vaikui ir jo pasakojimų išklausymas, atvirų klausimų uždavimas gali dar labiau paskatinti bendravimą.
Kokie praktiniai moksliniai eksperimentai ar veikla tinka pradinukams?
Tokios veiklos kaip augalų auginimas iš sėklų, paprastų cheminių reakcijų su soda ir actu atlikimas bei magnetizmo tyrinėjimas su namų apyvokos daiktais ar tiesiog magnetukais ir magnetinėmis lentomis gali sužavėti 4-7 metų vaikus ir skatinti jų susidomėjimą mokslu.
Atminkite, kad kiekvienas vaikas yra unikalus, todėl vaiko lavinimo procesas priklauso ne tik nuo jo amžiaus, bet ir individualių gebėjimų bei interesų.
Vaikų lavinimas gali būti smagus ir įtraukiantis. Naudokite namuose turimas priemones, atsakingai atsirinkite specialistų sukurtas lavinamąsias priemones vaikams.
Džiaugiamės Yes For Skills asortimente turėdami lavinamųjų priemonių visiems: nuo kūdikių iki pradinukų!
Mažylių pojūčiams lavinti – sensoriniai kilimėliai ir medžiaginė veiklos knyga. Saugios, spalvingos, skirtingų tekstūrų priemonės – kokybiškam Jūsų mažylio lavinimui.
Vaiko savarankiškumui lavinti – lavinamieji kilimėliai su įvairiais užsegimais.Vaikų stambiajai motorikai gerinti - mediniai Montessori baldai/žaislai. Tai puikios, iš natūralių medžiagų pagamintos priemonės, tinkančios vaikams nuo 1 metų. Tai ne tik puiki lavinimo bei žaidimų priemonė, bet ir kambario interjero detalė!
Problemų sprendimo įgūdžiams, suvokimui, smulkiajai motorikai, akies-rankos koordinacijai lavinti ir tiesiog smagiai praleisti laiką – vaikiški konstruktoriai. Pristatome išskirtinių, tvarių, kokybiškų konstruktorių kolekciją! Yes For Skills asortimente rasite konstruktorių vaikams nuo 18 mėnesių!
Skirtingiems įgūdžiams lavinti – mūsų klientų pamėgtos lavinamosios veiklos knygos vaikams su daugkartiniais lipdukais!
Jei mokymosi skaityti pradžia sudėtinga ir kelianti abejonių, galime pasiūlyti problemos sprendimą – dviejų ir trijų skiemenų žodžių skaitymo korteles! Išskirtinis dizainas, pozityviai įvertintos Yes For Skills klientų.
Mokytis rašyti ir skaityti siūlome su Skilsu! Žaliaplaukį berniuką sutiksite lavinamojoje knygutėje ,,Mokausi skaityti ir rašyti su Skilsu“. Su Skilsu kartu skaičiuokite, atvertę knygelę ,,Mokausi skaičių, spalvų ir formų su Skilsu“. Daugkartinės užduočių knygelės – tvariau, efektyviau, smagiau!
Meninėms veikloms, tvarkaraščiams ir laiko organizavimui – Yes For Skills magnetinės lentos!