Stambioji motorika: kuo svarbus stambiosios motorikos lavinimas ir kaip jį organizuoti namuose?
-
Trumpai:
• Stambiosios motorikos įgūdžiai apima didelių kūno raumenų naudojimą tokiai veiklai kaip vaikščiojimas, bėgimas, šokinėjimas ir kt. Ji labai svarbi vaiko fiziniam vystymuisi ir savarankiškumui.
• Sėkminga stambiosios motorikos raida svarbi ne tik fiziniam vaiko pajėgumui, bet ir savarankiškumui, akademinei sėkmei, socialiniams ryšiams, emocijų reguliavimui, pasitikėjimui savimi, savigarbai.
• Vaikų stambiosios motorikos raida yra labai individuali. Jei įtariate vaiko stambiosios motorikos sutrikimų, kreipkitės į specialistus.Stambioji motorika tai gebėjimai, apimantys stambiuosius kūno raumenis ir leidžiantys mums vaikščioti, bėgioti, šokinėti, sportuoti, atsitūpti, atsistoti ir kt. Sėkminga stambiosios motorikos raida yra labai svarbi vaiko fiziniam vystymuisi ir bendrai gerovei. Primename, kad kiekvieno vaiko raida yra individuali ir gali skirtis. Net vaiko temperamentas ir stambioji motorika gali būti susiję. Aktyvesnio, linkusio greičiau adaptuotis vaiko bendroji motorika gali būti labiau išvystyta, ramesnio temperamento vaikui gali prireikti daugiau laiko atskleisti šiuos įgūdžius.
Šiame tinklaraščio įraše trumpai apžvelgsime stambiosios motorikos svarbą vaikui ir pateiksime patarimų, kaip ją lavinti. Primename, kad kiekvieno vaiko raida yra individuali ir gali skirtis.Sėkmingos stambiosios motorikos svarba
Štai keletas priežasčių, kodėl išvystyta stambioji motorika yra svarbi vaikams:
Vaiko fizinė sveikata
Stambiosios motorikos ugdymas padeda vaikams ugdyti jėgą, koordinaciją ir ištvermę, kurios yra būtinos efektyviam judėjimui.
Savarankiškas vaikas
Išvystyta stambioji motorika leidžia vaikams tapti savarankiškesniems. Jie gali patys apsirengti, pavalgyti, atlikti kitą savitarnos veiklą, vaikščioti, bėgioti.
Geresni akademiniai rezultatai
Moksliniai tyrimai atskleidžia ryšį tarp tvirtų stambiosios motorikos įgūdžių ir akademinės sėkmės. Mokslininkai mano, kad taip gali būti dėl to, nes fizinis aktyvumas skatina smegenų veiklą ir gerina pažintinius gebėjimus. Atlikta nemažai tyrimų, analizuojančių fizinio aktyvumo ir pažinimo funkcijų ryšį.
Tvirtesni socialiniai ryšiai
Bendrieji motoriniai įgūdžiai dažnai naudojami grupiniuose žaidimuose ir fizinėje veikloje, padedant vaikams bendrauti su bendraamžiais ir ugdyti socialinius įgūdžius, tokius kaip komandinis darbas, bendradarbiavimas ir sportiškumas. Šokiuose ir sporto būreliuose vaikai susipažįsta, užmezga santykius su bendraamžiais, todėl vystydami savo fizinius įgūdžius tuo pačiu mokosi ir empatijos.
Vaiko emocijų kontrolė
Fizinis aktyvumas gali padėti vaikams išlieti energijos perteklių ir geriau valdyti emocijas. Tai taip pat gali padėti sumažinti stresą ir nerimą. Stambiosios motorikos sutrikimai gali lemti ir neigiamas emocijas: liūdesį, susierzinimą ar pyktį.
Savimi pasitikintis vaikas
Gebėjimas drąsiai judėti ir žaisti skatina teigiamą savęs įvaizdį ir savigarbą. Jei vaiko bendroji kūno motorika yra sėkmingai išvystyta, jam lengviau būti fiziškai aktyviam. Didesnis fizinis aktyvumas lemia mažesnę nutukimo galimybę.
Kaip atpažinti galimus stambiosios motorikos sutrikimus?
Vaikai, turintys motorikos sutrikimų, dažnai vengia arba apskritai nesidomi fizine veikla. Neretai užduotis atlieka kuo greičiau, nors ir atmestinai, siekdami užmaskuoti sunkumus ir nuovargį. Turint motorikos sutrikimų net iš pažiūros paprasta, nereikšminga fizinė veikla gali atrodyti ypač sudėtinga. Vaikų raidos specialistai pastebi, kad dažnai vaikai patys aktyviai neįsitraukia į aktyvius žaidimus, tačiau bando vadovauti ir aiškinti kitiems vaikams kaip reikėtų atlikti tą veiklą.
Kaip lavinti stambiąją motoriką?
Vaiko stambioji motorika gali būti lavinama tiesiog namuose ir kieme kasdienės veiklos ir žaidimų metu. Norėdami pagerinti vaikų motorinius įgūdžius, atsižvelkite į šiuos patarimus:
Suteikite fizinės veiklos galimybių
Skatinkite vaiką imtis aktyvių žaidimų tiek patalpoje, tiek lauke. Tokia veikla kaip bėgimas, šokinėjimas, laipiojimas ir šokiai puikiai tinka stambiajai motorikai lavinti. Išeikite pasivaikščioti su vaiku, paprašykite padėti buities darbuose, taip vaikas ne tik atliks skirtingus judesius, bet ir stiprinsite tarpusavio ryšį.
Pusiausvyros ir koordinacijos pratimai
Tokia veikla kaip stovėjimas ant vienos kojos, ėjimas tiesia linija arba žaidimas su pusiausvyros lavinimui skirtais žaislais yra tinkamas stambiosios motorikos lavinimo pavyzdys ir gali padėti pagerinti judesių koordinaciją. Montessori specialistai pusiausvyros ir koordinacijos lavinimui siūlo medinius Montessori baldus/žaislus – sijas, takelius. Vaikai noriai įsitraukia į tokias veiklas, o jos ypač efektyvios pusiausvyrai lavinti.
Sportas ir žaidimai
Organizuotas sportas ir žaidimai, pvz., futbolas, krepšinis, karate, gali padėti lavinti specifinius stambiuosius motorinius įgūdžius ir suteikti socialinio bendravimo galimybių. Bet kokie sporto ar aktyvios veiklos būreliai yra puikūs užsiėmimai stambiajai motorikai lavinti.
Pagal amžių tinkami žaislai ir kita įranga
Tinkamos priemonės ir žaislai stambiajai motorikai lavinti: kamuoliukai, triratukai, paspirtukai, įvairios laipiojimo konstrukcijos, mediniai Montessori žaislai pusiausvyrai ir stambiajai motorikai lavinti meta iššūkį vaiko fiziniams gebėjimams. Svarbu parinkti vaikui pagal amžių tinkančius produktus, bent minimaliai atsižvelgti ir į vaiko interesus bei pomėgius.
Suteikite sensorinių patirčių
Bendrajai vaiko motorikai labai naudingi skirtingus pojūčius skatinantys užsiėmimai: žaidimai su smėliu, vandeniu ar sensorine mase. Skatinkite žaidimus lauke: natūrali aplinka siūlo įvairius reljefus ir dirgiklius, kurie meta iššūkį vaiko fiziniams gebėjimams. Tai gali būti tokia veikla, kaip vaikščiojimas skirtingų faktūrų paviršiais, kopimas į kalną.
Palaikykite ir padrąsinkite
Suteikite vaikui teigiamą pastiprinimą ir pagirkite, kai jis išbando naują veiklą arba daro pažangą ir tobulėja. Stambiosios motorikos lavinimo procesą stenkitės paversti kuo pozityvesnį, nesukelti vaikui įtampos.
Esant poreikiui kreipkitės į profesionalus
Jei nerimaujate dėl vaiko stambiosios motorikos vystymosi, kreipkitės į pediatrą arba kineziterapeutą, kad gautumėte patarimų ir specialisto įžvalgų.
Atminkite, kad kiekvienas vaikas vystosi savo tempu, tačiau tėvai savo vaikus pažįsta geriausiai. Svarbiausia – sudaryti vaikui palankią aplinką ir galimybes tyrinėti pasaulį bei augti.
Atminkite, kad kiekvienas vaikas vystosi individualiai, todėl to paties amžiaus vaikų gebėjimai gali skirtis. Kurkime stimuliuojančią, tarpusavio ryšį puoselėjančią ir patrauklią aplinką vystymuisi. Yes For Skills kviečia džiaugtis ir stebėti, kaip tobulėja Jūsų vaikas!Kuo stambioji motorika skiriasi nuo smulkiosios motorikos?
Tai du fizinių įgūdžių tipai, tačiau jos apima skirtingus raumenis ir gebėjimus.
Stambiosios motorikos įgūdžiai apima didžiuosius kūno raumenis ir pagrindinių kūno judesių koordinavimą. Šiems įgūdžiams reikalingi stambieji kūno raumenys. Stambiosios motorikos įgūdžiai apima tokius judesius kaip ėjimas, bėgimas, šokinėjimas, šliaužimas, spardymas, metimas, gaudymas, važiavimas dviračiu. Veikla, lavinanti stambiąją motoriką, suteikia dinamiško judėjimo galimybę: įvairią sportinę veiklą, žaidimus lauke, šokius. Stambioji motorika yra būtina fizinei veiklai ir žaidimams, ji sudaro sudėtingesnių judesių pagrindą.
Smulkieji judesiai paprastai apima rankų ir pirštų raumenų naudojimą, atliekant tikslius ir kontroliuojamus judesius. Šie įgūdžiai reikalauja pirštų ir riešų raumenų koordinavimo. Smulkiosios motorikos įgūdžiai apima tokias veiklas, kurioms reikalinga rankos-akies koordinacija, tikslumas, preciziškumas ir sėkmingas judesių valdymas: rašymas, piešimas, sagų užsegimas, batų raištelių rišimas, įrankių naudojimas, manipuliavimas mažais daiktais, rankdarbiai, konstravimas. Smulkių rankų raumenų ir akių veikla yra labai svarbi atliekant užduotis, kurioms reikia tikslumo ir kontrolės.
Apibendrinant, stambioji motorika apima pagrindinius kūno judesius ir didelius raumenis, o smulkioji motorika apima tikslius mažesnių raumenų, visų pirma rankų ir pirštų, judesius. Abu įgūdžių rinkiniai yra svarbūs bendram vaiko fiziniam vystymuisi ir atlieka svarbų vaidmenį kasdienėje veikloje.
Daugiau apie smulkiosios motorikos svarbą ir lavinimo galimybes bei patarimus skaitykite tinklaraščio įraše: Smulkioji motorika: kuo svarbus smulkiosios motorikos lavinimas ir kokiais būdais geriausia tai daryti.
Džiaugiamės, galėdami Yes For Skills asortimente pasiūlyti stambiajai motorikai lavinti skirtų priemonių!
Mediniai Montessori baldai/žaislai - suteikite vaikams neprilygstamos laipiojimo, kopimo, ėjimo siauru takeliu išlaikant pusiausvyrą patirties tiek namuose, tiek lauke. Baldai tinkami vaikams nuo 1 metų.
Aktyvūs lauko žaidimai ir žaislai leis vaikui daugiau laiko praleisti gryname ore, suteiks naujų veiklos kieme galimybių.Papildomai kviečiame skaityti
Ieškote daugiau galimybių kokybiškai praleisti laiką su vaikais? Rekomenduojame šiuos straipsnius - Geriausi SPA su vaikais, draugiškos kavinės vaikams Vilniuje, Lankytinos vietos Vilniuje.
Turime didelį kiekį straipsnių apie rekomendacijas ir patarimus kaip išmokyti vaikus skaičiuoti, skaityti, pasiruošti darželiui.
Papildomą ir naudingą informaciją apie YES FOR SKILLS produktus pateikiame šiuose straipsniuose - kaip naudoti YES FOR SKILLS PDF produktus? ir Magnetinės lentos prie sienos - jų privalumai ir išskirtinumai.
Jeigu jums aktualu vaikų emocinio intelekto ir pykčio priepuolių valdymas, kviečiame plačiau apie tai skaityti straipsnyje - vaikų emocinė raida.
Taip pat rekomenduojame straipsnį bei naudingus patarimus besimokant skaičiuoti - kaip išmokyti vaiką skaičiuoti?