Vaikų emocinė raida: emocinis intelektas ir pykčio priepuolių valdymas
-
Trumpai:
• Vaikų emocinė raida – sudėtingas ir labai individualus procesas.
• Dažniausios vaikų pykčio priepuolių priežastys – nepatenkinti poreikiai ir sunkumai suvokti ir išreikšti emocijas.
• Vaiko vystymuisi būdingi keli pagrindiniai emocinės raidos etapai. Tačiau kiekvienas vaikas yra individualus.
• Ištikus pykčio priepuoliui, svarbiausia, išlikti ramiems.Vaikų emocinis ugdymas – yra ilga ir įdomi kelionė, paženklinta daugybės subtilių posūkių ir gilių transformacijų. Nuo pirmųjų kūdikio emocijų iki audringų paauglystės metų - vaiko emocijos sparčiai keičiasi, dažnai nustebindamos net patį vaiką ir jo tėvus ar globėjus. Šios emocijos – nuo tyro, nežaboto džiaugsmo iki retkarčiais kylančio nusivylimo ar liūdesio – labai svarbios kokybiškai patirčiai ir vaiko raidai. Pažindami savo ir kitų žmonių jausmus vaikai užmezga socialinius ryšius, svajoja ir geriau pažįsti save pačius.
Šiame tinklaraščio įraše pasakojame apie vaiko emocinę raidą, emocinio intelekto svarbą ir pykčio priepuolių kilmę bei jų valdymą. Pateikiame 8 patarimus, padėsiančius suvaldyti vaiko pyktį. Geriau suprasdami vaiko emocinę raidą, galime padėti jam geriau pažinti save ir jį supančią aplinką, išmokti suvokti ir įvardinti emocijas, jas išreikšti socialiai priimtinais būdais.Pagrindiniai emocinio vystymosi etapai
Emocinis vaikų vystymasis apima jų gebėjimą atpažinti, suprasti, išreikšti ir reguliuoti savo jausmus. Tai sudėtingas procesas, kuris vyksta vaikams augant ir sąveikaujant su aplinka. Štai keletas pagrindinių emocinio vystymosi etapų:
Kūdikystė (0–2 m.)
Kūdikiai pirmiausia išreiškia emocijas veido išraiškomis, kūno kalba ir garsais. Mažyliai besąlygiškai pasitiki tėvais ar kitais artimiausiais žmonėmis, todėl patirdami stiprias emocijas paprastai ieško kontakto su jais.
Ankstyvoji vaikystė (2–6 metai)
Vaikai pradeda pažinti savo emocijas ir atskirti pagrindinius jausmus, tokius kaip laimė, pyktis, liūdesys ir baimė. Šiuo laikotarpiu aktyviai ugdoma vaikų empatija ir gebėjimas pažinti savo bei kitų emocijas. Vaikų ugdymo specialistai pabrėžia emocijų įvardijimo ir pažinimo svarbą, net labiausiai nepatogių ir nemalonių emocijų priėmimą ir normalizavimą. Tai svarbi užduotis, tenkanti vaiko tėvams, globėjams, pedagogams.
Vidurinė vaikystė (6–12 metų)
Patiriamos emocijos darosi vis sudėtingesnės. Vaikai gali atpažinti ir susidoroti su sudėtingesnėmis emocijomis, pradeda suprasti savo jausmų priežastis ir pasekmes. Svarbu, kad vaikai nebijotų atsiskleisti ir papasakoti, ką patiria, artimiems žmonėms, atrastų mėgstamą veiklą, kuri galėtų padėti prasiblaškyti, nusiraminti, apmąstyti patiriamus išgyvenimus.
Paauglystė (12 metų ir vyresni)
Gerėja emocinio reguliavimo įgūdžiai ir ugdomas gilesnis sudėtingesnių emocijų, tokių kaip meilė, kaltė ir gėda, suvokimas. Neretai šiuo laikotarpiu vaikai tampa uždaresni, jiems atrodo, kad aplinkiniai jų nesupranta, kartais vengia dalintis patiriamais išgyvenimais. Paauglystėje vaikui labai svarbus dėmesys ir ryšys su draugais bei artimaisiais.
Vaikų emocijų įvairovė
Vaikai patiria įvairiausių emocijų – nuo džiaugsmo ir susijaudinimo iki nusivylimo, pykčio ir liūdesio. Svarbu, kad tėvai ir globėjai pripažintų ir priimtų šias vaikų emocijas, parodydami vaikams, kad visi jausmai yra tinkami ir dėl jų neturėtų būti gėda.
Pykčio priepuoliai
Pyktis yra natūrali vaiko emocinio vystymosi dalis, ypač ankstyvoje vaikystėje. Jis kyla dėl to, nes vaiką užvaldo emocijos ir jam trūksta įgūdžių jas tinkamai išreikšti. Pykčio priepuolius gali sukelti įvairūs veiksniai, tiek fiziologiniai pojūčiai (pvz. alkio jausmas), tiek nusivylimas, nuovargis, dėmesio poreikis, sunkumai suvokti patiriamas emocijas..
8 patarimai, ką daryti kilus pykčio priepuoliui?
1. Išlikite ramūs
Kai vaiką ištinka pykčio priepuolis, suaugusiems asmenims svarbu išlikti ramiems. Jūsų ramus elgesys gali stabilizuoti ir padėti suvaldyti situaciją.
2. Pasiūlykite vaikui jį apkabinti
Pasiūlykite vaikui jį apkabinti, skirkite raminančių žodžių, kad vaikas žinotų, kad yra saugus ir mylimas. Vaiką apkabinkite tik jam sutikus. Išlikite ramūs.
3. Pripažinkite bet kokius jausmus
Priimkite vaiko emocijas, pripažinkite jo jausmus. Pavyzdžiui, pasakykite: „Matau, kad šiuo metu jautiesi labai nusivylęs“.
4. Pasiūlykite pasirinkimo galimybių
Keli pasirinkimo variantai gali suteikti vaikams kontrolės ir nepriklausomybės pojūtį. Pavyzdžiui, „Ar nori žaisti su kaladėlėmis ar paskaityti knygą?“.
5. Dėmesio nukreipimas
Kartais vaiko dėmesio nukreipimas į kitą veiklą ar objektą gali padėti nukreipti jo dėmesį nuo nusivylimo šaltinio.
6. Nustatykite aiškias ribas
Nuoseklių taisyklių ir lūkesčių nustatymas padeda vaikams jaustis saugiai ir suprasti, koks elgesys yra priimtinas.
7. Mokykite emocijų reguliavimo
Skatinkite vaiką naudoti paprastus metodus, tokius kaip gilus kvėpavimas ar skaičiavimas, kad nusiramintų. Atsižvelgdami į vaiko amžių galite naudoti įvairias lavinamąsias priemones emociniam intelektui lavinti: įvairius žaidimus, lavinamąsias korteles ir kt.
8. Suteikite vaikui galimybių išreikšti save
Skatinkite vaiką kalbėti apie savo jausmus, piešti, užsiimti kūrybine veikla, sportuoti ar kitu pozityviu būdu išreikšti save.
Dažni tėvų klausimai apie vaikų emocinę raidą, pykčio priepuolius
Kaip aš galiu išmokyti savo vaiką atpažinti ir valdyti savo emocijas?
Vaiko mokymas atpažinti ir valdyti savo emocijas yra esminis jo emocinio vystymosi žingsnis. Štai keletas strategijų:
1) Įvardinkite emocijas: nuo mažens įtraukite emocijų įvardijimą į kasdienius pokalbius. Pavyzdžiui, pasakykite: „Matau, kad jautiesi susijaudinęs eidamas į parką“.
2) Pateikite vaizdines priemones: naudokite paveikslėlių knygas, korteles ar emocijų paveikslėlius su įvairiomis veido išraiškomis, kad padėtumėte vaikams susieti jausmus su konkrečiomis išraiškomis.
3) Pasidalinkite savo emocijomis: modeliuokite emocinę išraišką, dalindamiesi jausmais su savo vaiku. Pavyzdžiui, pasakykite: „Didžiuojuosi, kad pasidalinai sausainiais su draugu“.
4) Užduokite vaikui daugiau atvirų klausimų: skatinkite vaiką kalbėti apie savo jausmus, užduodami tokius klausimus: „Kaip jauteisi darželyje?“.
5) Skaitykite knygas apie emocijas: Yra daug vaikiškų knygų, kuriose pagrindinis dėmesys skiriamas emocijoms. Šių istorijų skaitymas kartu gali būti puikus būdas inicijuoti pokalbį, pažinti emocijas ir kurti tvirtesnį ryšį su vaiku.
Ar normalu, kad mano vaiko nuotaika dažnai keičiasi ir jis patiria intensyvių emocijų?Taip, visiškai normalu, kad vaiko nuotaika dažnai keičiasi, o emocinės reakcijos yra intensyvios, ypač ankstyvoje vaikystėje. Šiuo laikotarpiu gebėjimas reguliuoti emocijas vis dar ugdomas, vaikai mokosi jas suvokti ir išreikšti savo jausmus žodžiais. Vaikui augant greičiausiai pastebėsite laipsnišką emocinio reguliavimo gerėjimą.
Kaip lavinti vaiko emocinį intelektą ir empatijos jausmą?
Empatijos ir emocinio intelekto ugdymas yra labai svarbus vaiko vystymosi aspektas. Štai keletas būdų, kaip galima tai ugdyti:
1. Rodykite pavyzdį: parodykite empatiją savo veiksmuose ir bendraudami su kitais. Parodykite gerumą, supratimą ir užuojautą aplinkiniams. Jūs esate geriausias pavyzdys savo vaikui.
2. Skatinkite pažvelgti į situaciją plačiau: padėkite vaikui pamatyti situacijas iš skirtingos perspektyvos. Užduokite tokius klausimus: „Kaip manai, kaip jautėsi tavo draugas, kai tai atsitiko?
3. Aptarkite jausmus: įsitraukite į pokalbius apie emocijas ir paskatinkite vaiką išreikšti savo jausmus.
4. Skatinkite problemų sprendimo įgūdžius: skatinkite savo vaiką priimti tinkamiausius konfliktų sprendimo būdus, atsižvelgiant į visų dalyvaujančių jausmus ir poreikius.
5. Atidžiai klausykitės: kai jūsų vaikas kalba apie savo jausmus, atidžiai klausykite ir išreikškite savo emocijas.
6. Skaitykite knygas, žiūrėkite filmus apie empatiją ir emocijas: pasirinkite knygas, filmus ir televizijos laidas, kuriose pateikiamas tokios tematikos turinys.
7. Skatinkite vaiką elgtis mandagiai ir geranoriškai: pasakokite vaikui ir rodykite pavyzdį, kaip svarbu padėti draugui, senam žmogui pereiti gatvę ir pan.
8. Mokykite spręsti konfliktus: padėkite savo vaikui išmokti konstruktyviai ir empatiškai spręsti konfliktus.
Vaiko emocinės raidos puoselėjimas yra labai svarbus sėkmingam vaiko vystymuisi ir gerai savijautai. Suprasdami emocinio vystymosi etapus, atpažindami vaikų patiriamų emocijų įvairovę ir įgyvendindami veiksmingas strategijas pykčio priepuoliams valdyti, tėvai ir globėjai gali sukurti vaikų emociniam intelektui ir atsparumui ugdyti palankią aplinką. Atminkite, kad kiekvienas vaikas yra unikalus, todėl būtina pritaikyti šiuos metodus pagal individualius poreikius ir asmenybę. Vaikų emocinis intelektas – lavinamas kasdien, o būtent tėvai yra geriausias kasdienis pavyzdys vaikui.
Vaiko emociniam intelektui lavinti Yes For Skills vaikų ugdymo specialistų sukurtos lavinamosios kortelės ,,Emocijos“. Pažinkite emocijas, jas įvardinkite ir aptarkite. Galite rinktis pieštų emocijų paveikslėlių arba tikrų nuotraukų kortelių rinkinius.Siekiame, kad vaikų lavinimas būtų kiek įmanoma tvaresnis ir individualesnis. Yes For Skills užduočių rinkinys ,,Emocijos“ PDF formatu – 12 užduočių lapų, 8 skirtingų emocijų temos. Užduotis galite atspausdinti ir įlaminuoti. Puikiai tiks ir ugdymo įstaigose: vaikų darželiuose ir pradinėse mokyklose.
Aplankius liūdesiui ar kitoms emocijoms, su kuriomis ,,susidoroti“ sudėtinga, siūlome išbandyti mūsų magnetines lentas. Pasitelkite kūrybiškumą ir vaizduotę – pieškite, klijuokite magnetukus, kurkite ir išreikškite save.Jeigu jums aktualu vaikų emocinio intelekto ir pykčio priepuolių valdymas, kviečiame plačiau apie tai skaityti straipsnyje - vaikų emocinė raida.
Taip pat rekomenduojame straipsnį bei naudingus patarimus besimokant skaičiuoti - kaip išmokyti vaiką skaičiuoti?
Kuo svarbus vaikų stambiosios bei smulkiosios motorikas lavinimas? Daugiau informacijos straipsniuose - Stambioji motorika arba smulkioji motorika.
Yesforskills skaitymo kortelės gali būti puikus pasirinkimas jums, plačiau straipsnyje - Kodėl verta rinktis YES FOR SKILLS skaitymo korteles?
Kaip geriausia naudoti YES FOR SKILLS lavinamąsias korteles? Kviečiame skaityti šiame straipsnyje - lavinamosios kortelės vaikams – kaip jas naudoti?